Як обирати та як правильно носити маски?

В інтернеті тільки й розмов що про маски. І всі поради суперечливі. То ж давайте розбиратись які вони бувають, як їх правильно носити, і чи можуть вас оштрафувати якщо ви будете без маски.

Чи захищає маска від вірусу? Якщо коротко – ні. Немає жодних гарантій, що людина у масці не захворіє. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує носити маску людям, у яких є симптоми респіраторних інфекцій та тим, хто доглядає за хворими. Чому ж тоді український уряд вирішив, що всі мають ходити в масках? Заради безпеки. COVID-19 – це не звичний грип чи застуда. Часто захворювання проходить безсимптомно. Ви можете себе чудово почувати, але переносити вірус і наражати на небезпеку інших. А маска зменшує ризик, що ви когось заразите.

Якими бувають маски та як їх обирати? Якщо узагальнити, то маски допомагають захистити інших, якщо ви хворі, а респіратори частково захистять вас, якщо хворіють оточуючі. Найпопулярніший варіант – звичайна хірургічна маска. До пандемії в аптеках вони коштували одну гривню. Зараз – від 7 до 25. Такі маски одноразові й міняти їх потрібно кожні дві години. Це дуже важливо. На масці накопичуються віруси та бактерії і якщо її не змінити, ви будете дихати цією гидотою.
Респіратори є різних класів, залежно від рівня захисту. FFP1 візьмете коли будете робити вдома ремонт, від вірусу він не захистить. Вам потрібні FFP2 або FFP3. В американському стандарті вони ще називаються N95 та N99. Їх можна носити до 8 годин і вони дають максимальний захист. Респіратори є з клапаном та без. В тих, що з клапаном легше дихати. Але їх називають “захистом для егоїстів”. Клапан фільтрує повітря лише в один бік, при вдиханні. Тобто, вас він захистить, а от всіх навколо – ні.
Є ще напівмаски з серйозними змінними фільтрами, й навіть повнолицеві маски з панорамним склом. Але то вже перебор.
Дефіцит та неадекватні ціни призвели до того, що люди почали самі шити собі маски з того, що є під рукою. Зазвичай – з тканини та марлі. Про них серйозно говорити навіть не варто. Такі маски можуть вас захистити хіба що від пилу та вихлопних газів. І точно не від вірусу. Популярні маски Пітта – з тієї ж опери. Європейські медики застерігають від використання неефективних масок та їх носіння без дотримання правил, адже вони створюють хибне відчуття безпеки.
Скільки разів можна використовувати одну й ту ж маску? Дуже просто запам’ятати – абсолютно всі медичні маски одноразові.

З 6 квітня уряд посилив карантин в Україні. Зокрема в громадських місцях всі мають бути в масці чи респіраторі. Чи можуть вас оштрафувати, якщо ви будете без них? Так. За порушення правил карантину – штраф від 17 до 34 тисяч гривень. Чи є громадським місцем вулиця – чіткої відповіді у законі немає. Це провокує колізію. Тож пам’ятайте, що ви завжди можете оскаржити штраф у суді.

Як правильно носити маску?
1) Перш ніж торкатися маски, миємо руки з милом або хоча б обробляємо антисептиком;
2) Одягаємо маску так, щоб вона закривала рот, ніс та підборіддя. Борода та вуса можуть заважати;
3) Не торкаємось маски під час використання;
4) Обережно знімаємо маску за мотузочки і викидаємо у сміттєвий контейнер;
5) Після цього – знов миємо руки з милом чи обробляємо їх антисептиком.